Artykuły

Bezpieczna aborcja za pomocą tabletek

Ta strona kieruje Cię do praktykującego lekarza, który może przepisać Ci tabletki do domowej aborcji. Po konsultacji on-line, jeżeli nie będzie przeciwwskazań, zestaw tabletek do aborcji farmakologicznej (mifepriston i misoprostol) dostanie dostarczony Ci przesyłką pocztową. Medyczna aborcja może być bezpiecznie przeprowadzona w domu, jeśli posiadasz wiedzę na temat jej przebiegu oraz masz dostęp do opieki medycznej jeśli doszłoby do któregoś z rzadkich powikłań.

Instrukcja: jak bezpiecznie usunąć ciążę w domu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poleca dwa leki służące aborcji domowej: Mifepristone i Misoprostol. Obydwa znajdują się na liście niezbędnych lekarstw. Ich połączenie stanowi najbezpieczniejszy i najbardziej skuteczny sposób na usunięcie ciąży do 12. tygodnia.

Dlaczego w takim razie powszechnym jest przekonanie, że aborcja medyczna jest niebezpieczna? Dlatego, że nie wszystkie tabletki pochodzą z zaufanego źródła i są nie zapieczętowane. Dodatkowo niestety, część osób w ciąży, które szukają informacji dotyczących aborcji trafiają na strony próbujące ich oszukać. Utrudnia to już i tak ciężką sytuacje, biorąc pod uwagę, że owe osoby muszą borykać się z brakiem wyczerpującej pomocy ze strony państwa w ramach użycia tych leków.

Jak bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić aborcję medyczną:

Mifepristone i Misoprostol

Jeśli twoja ciąża trwa krócej niż 12 tygodni oraz posiadasz Mifepristone i Misoprostol, prosimy zapoznaj się z instrukcją poniżej:

 1. Połknij jedną tabletkę Mifepristone,
 2. czekaj 24 godziny,
 3. po tym czasie włóż pod język 4 tabletki Misoprostolu i trzymaj je tam przez 30 minut aż się rozpuszczą,
 4. wypluj resztki.

Jeśli krwawienie jest mniejsze niż oczekiwałaś/eś i cię to zaniepokoiło, możesz po trzech godzinach ponownie włożyć dwie pozostałe tabletki Misoprostolu pod język, trzymać przez 30 minut i wypluć resztki.

Możesz to powtórzyć maksymalnie do pięciu dawek.

Sam Misoprostol

Jeśli masz przy sobie tylko Misoprostol, będziesz potrzebować 12 tabletek Misoprostolu. Instrukcja dla tej procedury znajduje się poniżej. Pamiętaj, są to zalecenia tylko dla osób poniżej 12. tygodnia ciąży.

 1. Na początku włóż pod język 4 tabletki Misoprostolu (200mcg) i czekaj 30 minut do momentu aż się rozpuszczą. Wypluj resztki (zwłaszcza jeśli zażyty został Oxaprost lub Arthrotec).
 2. Dokładnie powtórz czynność po trzech godzinach.
 3. Powtórz ostatni raz po trzech godzinach.

Bardzo ważnym jest wzięcie kolejnych dawek nawet jeśli już krwawisz. Zabezpieczy to skuteczność przeprowadzanej aborcji. Jest to również profilaktyka przeciwko potencjalnym powikłaniom.

Tabletki wywołujące aborcje z Women on Web

Jeśli usługi bezpiecznej aborcji są poza twoim zasięgiem, wypełnij konsultacje online albo wyślij maila na info@womenonweb.org. Women on Web jest telemedycznym serwisem zapewniającym bezpieczną aborcję, która jest nadzorowana przez licencjonowanych doktorów i doktorki. Bela Gunatra, doktorka i badaczka z WHO potwierdza, że tabletki aborcyjne z Women on Web są bezpieczne. Women on Web nie tylko zapewnia wsparcie i niezbędne informacje na temat aborcji, ale także przeprowadziło i przeprowadza szereg badań naukowych. O organizacji pisało wiele międzynarodowych mediów.

Aborcja w czasach Koronawirusa: co warto wiedzieć

Co koronawirus oznacza dla mieszkańców i mieszkanek twojego kraju?

 • Politykę izolowania się od innych i zostawanie w domu.
 • Zamknięcie granic i niemożliwość podróży międzynarodowych.
 • Ogromne obciążenie służby zdrowia.
 • Nadchodzący kryzys ekonomiczny.

Skutki w kontekście aborcyjnym:

 • Utrudniony dostęp do lekarza w innych przypadkach niż koronawirus.
 • Opóźnienie w przesyłkach.
 • Trudność w swobodnym poruszaniu się po mieście i odwiedzaniu bliskich.

Potencjalne rozwiązania:

 • Telemedyczna aborcja.
 • Dostosowanie prawa do trudnych czasów tak jak w Wielkiej Brytanii.
 • Pomimo opóźnień w dostawach, poczta wciąż działa dzielnie.
 • Lokalne grupy, szukanie wsparcia i informacji.

Aborcja w czasach koronawirusa:

Pandemia Covid-19 dotknęła mieszkańców całego globu. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, każdy kraj wprowadził różnorakie rozporządzenia. Jednym z nich jest fizyczne dystansowanie się od innych. Oznacza to zostawanie w domu i ograniczenie fizycznych interakcji. Ludzie studiują i pracują z domu, jeśli mogą. Wychodzenie z domu jest dopuszczalne tylko z konieczności. Niektóre państwa zamknęły granice. Jak w takiej sytuacji osoby w niechcianej ciąży mogą przeprowadzić aborcję?

Skutki Covid-19 a opieka aborcyjna:

Przeprowadzenie aborcji będzie trudniejsze w tych czasach. Nigdy nie było łatwe, zwłaszcza w krajach, gdzie jest ona zabroniona, a zatem w Polsce. Placówki medyczne są przepełnione ludźmi, którzy szukają pomocy. Co więcej, przy obecnej sytuacji istnieje ryzyko, że samo pójście do lekarza może grozić zarażeniem się wirusem. W takim wypadku lepiej jest zostać w domu. Co zatem?

Aborcja medyczna, jak sugeruje WHO, może zostać przeprowadzona bezpiecznie w domu do 12. tygodnia. Jednakże, tabletki poronne, które zostały przesłane, mogą przyjść z opóźnieniem, biorąc pod uwagę zamknięte granice. Dodatkowo pandemia dotyka też zaopatrzenie leków — Mifepristone i Misoprostol nie mogą być dystrybuowane globalnie tak jak kiedyś.

Jak przeprowadzić aborcję w czasie pandemii?

W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest aborcja telemedyczna. Osoba, która chce pozbyć się niechcianej ciąży, nie musi w takim wypadku nigdzie iść i z nikim się spotykać. Wystarczy, że zamówi tabletki na desygnowanej stronie. Tabletki przyjdą prosto pod podany adres.

Women on Web w czasach zarazy

Niestety, Women on Web również musi zmierzyć się z pandemicznymi wyzwaniami. Z powodu Covid-19 wszystkie systemy pocztowe, jakich używamy, przechodzą przez ciężki okres. Konsekwencją jest nieprzewidywalne terminy dostaw. Zdajemy sobie sprawę, że jest to specjalnie stresujące dla osób szukających pomocy przy aborcji. Staramy się wobec tego ze wszystkich sił, by znaleźć rozwiązania. Jednakże, w na ten moment polecamy również z zapoznaniem się z lokalnymi grupami. Można zadzwonić na #AborcjaBezGranic: +48 22 29 22 567

Niemniej, niezależnie od sytuacji, chcemy was wspierać, jak możemy. Prosimy pisać do nas na info@womenonweb.org.

 

Dostęp do aborcji farmakologicznej to prawo człowieka

Lista leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia obejmuje tabletki poronne, misoprostol i mifepriston od 2005 roku. [1]

Dostępo do podstawych leków jako część prawa do najlepszej opieki medycznej (“prawo do zdrowia”) jest mocno ugruntowanym prawem człowieka wywodzącym się z wielu porozumień międzynarodowych, takicj jak:

Continue reading Dostęp do aborcji farmakologicznej to prawo człowieka