Aborcja w czasach Koronawirusa: co warto wiedzieć

Co koronawirus oznacza dla mieszkańców i mieszkanek twojego kraju?

 • Politykę izolowania się od innych i zostawanie w domu.
 • Zamknięcie granic i niemożliwość podróży międzynarodowych.
 • Ogromne obciążenie służby zdrowia.
 • Nadchodzący kryzys ekonomiczny.

Skutki w kontekście aborcyjnym:

 • Utrudniony dostęp do lekarza w innych przypadkach niż koronawirus.
 • Opóźnienie w przesyłkach.
 • Trudność w swobodnym poruszaniu się po mieście i odwiedzaniu bliskich.

Potencjalne rozwiązania:

 • Telemedyczna aborcja.
 • Dostosowanie prawa do trudnych czasów tak jak w Wielkiej Brytanii.
 • Pomimo opóźnień w dostawach, poczta wciąż działa dzielnie.
 • Lokalne grupy, szukanie wsparcia i informacji.

Aborcja w czasach koronawirusa:

Pandemia Covid-19 dotknęła mieszkańców całego globu. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, każdy kraj wprowadził różnorakie rozporządzenia. Jednym z nich jest fizyczne dystansowanie się od innych. Oznacza to zostawanie w domu i ograniczenie fizycznych interakcji. Ludzie studiują i pracują z domu, jeśli mogą. Wychodzenie z domu jest dopuszczalne tylko z konieczności. Niektóre państwa zamknęły granice. Jak w takiej sytuacji osoby w niechcianej ciąży mogą przeprowadzić aborcję?

Skutki Covid-19 a opieka aborcyjna:

Przeprowadzenie aborcji będzie trudniejsze w tych czasach. Nigdy nie było łatwe, zwłaszcza w krajach, gdzie jest ona zabroniona, a zatem w Polsce. Placówki medyczne są przepełnione ludźmi, którzy szukają pomocy. Co więcej, przy obecnej sytuacji istnieje ryzyko, że samo pójście do lekarza może grozić zarażeniem się wirusem. W takim wypadku lepiej jest zostać w domu. Co zatem?

Aborcja medyczna, jak sugeruje WHO, może zostać przeprowadzona bezpiecznie w domu do 12. tygodnia. Jednakże, tabletki poronne, które zostały przesłane, mogą przyjść z opóźnieniem, biorąc pod uwagę zamknięte granice. Dodatkowo pandemia dotyka też zaopatrzenie leków — Mifepristone i Misoprostol nie mogą być dystrybuowane globalnie tak jak kiedyś.

Jak przeprowadzić aborcję w czasie pandemii?

W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest aborcja telemedyczna. Osoba, która chce pozbyć się niechcianej ciąży, nie musi w takim wypadku nigdzie iść i z nikim się spotykać. Wystarczy, że zamówi tabletki na desygnowanej stronie. Tabletki przyjdą prosto pod podany adres.

Women on Web w czasach zarazy

Niestety, Women on Web również musi zmierzyć się z pandemicznymi wyzwaniami. Z powodu Covid-19 wszystkie systemy pocztowe, jakich używamy, przechodzą przez ciężki okres. Konsekwencją jest nieprzewidywalne terminy dostaw. Zdajemy sobie sprawę, że jest to specjalnie stresujące dla osób szukających pomocy przy aborcji. Staramy się wobec tego ze wszystkich sił, by znaleźć rozwiązania. Jednakże, w na ten moment polecamy również z zapoznaniem się z lokalnymi grupami. Można zadzwonić na #AborcjaBezGranic: +48 22 29 22 567

Niemniej, niezależnie od sytuacji, chcemy was wspierać, jak możemy. Prosimy pisać do nas na info@womenonweb.org.