Objawy ciąży

Objawy ciąży są tak różne jak różne jesteśmy my- kobiety. Najbardziej typowym objawem ciąży jest spóźniający się okres. Wiele kobiet odczuwa nudności i wymioty (niepowściągliwe wymioty ciężarnych), nadwrażliwość na zapachy czy nietypowe znużenie.

Pierwsze objawy ciąży

Najwcześniejszym objawem ciąży jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. Najczęściej towarzyszą mu poranne nudności i wymioty, potrzeba częstego oddawania moczu, nadwrażliwość na zapachy, senność czy łatwe męczenie się. test ciążowy wykonany już nawet w dniu spodziewanej miesiączki rozwieje wątpliwości, a badanie USG potwierdzi czy ciąża rozwija się w jamie macicy.

Ciąża pozamaciczna objawy

Ciąża pozamaciczna, czyli rozwijająca się w jajowodzie (czasem w innym miejscu jak szczątkowy róg macicy, jajnik, otrzewna czy szyjka macicy) najczęściej przebiega bezobjawowo do połowy pierwszego trymestru. Później pojawia się narastający ból w podbrzuszu, który w momencie pęknięcia jajowodu jest bardzo ostry, towarzyszą mu wymioty, omdlenie i może prowadzić do zgonu z powodu krwotoku do jamy otrzewnej.

Kalkulator ciąży

Dla bezpieczeństwa aborcji krytycznie ważna jest długość trwania ciąży. Wylicza się ją na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to tzw. reguła Naegelego, m.in. oznacza to, że zapłodnienie nastąpiło w ciągu 2 tygodni od dnia ostatniej miesiączki.

Ciąża tydzień po tygodniu

Poza skorzystaniem z kalkulatora długości ciąży (który nie zawsze dokładnie oddaje stan faktyczny) warto wykonać badanie USG, w trakcie którego lekarz zmierzy długość ciemieniowo – siedzeniową zarodka (później płodu), czyli CRL. Jest to najbardziej dokładna metoda oceny zaawansowania ciąży w pierwszym trymestrze.

Który tydzień ciąży

“Który to tydzień ciąży?” – kobiety często zadają sobie to pytanie. Orientacyjnej odpowiedzi udzieli kalkulator długości trwania ciąży (na podstawie daty ostatniej miesiączki), a dokładnie można ocenić na podstawie badania USG, czasem również może być konieczne oznaczenie poziomu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG), czyli tego samego hormonu, którego obecność wykrywa test ciążowy.

Usunięcie ciąży

W powszechnej opinii usunięcie ciąży jest utożsamiane z zabiegiem łyżeczkowania (zwanym “skrobanką”) czy rozczłonkowania płodu jak na banerach organizacji anti-choice, jednak współcześnie tak nie jest. Większość aborcji jest odbywa się za pomocą tabletek aborcyjnych, a nieliczne aborcje chirurgiczne wykonywane są metodą próżniową.

 

Tabletki wczesnoporonne

Najbezpieczniejszą metodą przerwania ciąży jest aborcja farmakologiczna za pomocą tabletek poronnych, których działanie przypomina mechanizm “fizjologicznego” poronienia. W pierwszych trzech miesiącach trwania ciąży taka aborcja jest bezpieczna w warunkach domowych.

Tabletki na poronienie

arthrotec – jest to lek pierwotnie i oficjalnie zarejestrowany do stosowania kiedy konieczne jest stosowanie diklofenaku wraz profilaktyką wrzodów żołądka dzięki zawartości misoprostolu. Dzięki specyficznej dwuwarstwowej formie tabletek można bezpiecznie skorzystać z samego misoprostolu znajdującego się w zewnętrznej warstwie.

cytotec – jest to preparat zawierający sam misoprostol, zarejestrowany do stosowania w chorobie wrzodowej, jednak najczęściej stosowany w ginekologii i położnictwie do terminacji ciąży, wywołania bądź przyśpieszenia porodu, a także w krwotokach położniczych.

misoprostol / misoprostol – syntetyczny analog prostaglandyny pierwotnie stosowany w profilaktyce i leczeniu choroby wrzodowej, jednak obecnie najczęściej stosowany jako skuteczna i bezpieczna metoda przerwania ciąży (najczęściej wraz z mifepristonem).

Aborcja Polska

Aborcja w Polsce jest przestępstwem poza wyjątkowymi sytuacjami wskazanymi w ustawie (ciąża zagraża życiu bądź zdrowiu ciężarnej, płód ma ciężkie i nieuleczalne wady oraz kiedy ciąża jest wynikiem przestępstwa jak gwałt lub kazirodztwo). Rzeczywistość niestety odbiega od stanu prawnego i szanse na legalną aborcję nawet przy spełnieniu ustawowych przesłanek jest prawie niemożliwe.

Klinika aborcyjna

Jednym ze stygmatyzujących mitów związanych z aborcją jest, że musi ona odbyć się w specjalnej klinice. Obecnie w dobie aborcji farmakologicznej wystarczy konsultacja z lekarzem, a leki można bezpiecznie przyjąć w zaciszu własnego domu. W krajach rozwiniętych aborcja w pierwszym trymestrze jest przepisywana przez położne, lekarzy rodzinnych czy ginekologów.

 

Aborcja za granicą

Z uwagi brak dostępności aborcji jako świadczenia opieki zdrowotnej w Polsce, kobiety zmuszone są szukać pomocy za granicą. Najczęściej jest to telekonsultacja i przepisanie leków do domowej aborcji farmakologicznej, co jest najtańszą i najbezpieczniejszą opcją w pierwszym trymestrze. W drugim i trzecim trymestrze konieczny jest wyjazd za granicę.

Aborcja Czechy

Aborcja w Czechach jest legalna w pierwszym trymestrze, jednak konieczne jest zamieszkanie na terenie Czech, także nie jest to opcja dostępna dla Polek. Należy uważać na pośredników, którzy oferują aborcję w Czechach, gdyż grozi za to odpowiedzialność karna.

Aborcja Słowacja

Jeden z najpopularniejszych kierunków turystyki aborcyjnej. Choć pośrednicy oferują pakiety all inclusive, warto przemyśleć czy koszt 400 euro i mniej bezpieczna aborcja chirurgiczna to dobra decyzja.

Aborcja Szwecja

Aborcja na życzenie jest dostępna w Szwecji aż do końca 18 tygodnia (18+0), a później w szeregu wskazań medycznych, tak dotyczących życia, zdrowia – w tym psychicznego – kobiety ciężarnej, jej sytuacji socjoekonomicznej oraz wad i chorób płodu, do 22 tygodnia (21+6), a nawet później w przypadku letalnych wad płodu. Aborcja jest zawsze farmakologiczna (za pomocą leków), a większość szpitali akceptuje kartę EKUZ, co czyni opiekę medyczną dostępną.

Aborcja Wielka Brytania

Aborcja jest dopuszczalna do 24 tygodnia, a w przypadku wad płodu również później, co czyni Wielką Brytanię kolejnym po Szwecji popularnym kierunkiem turystyki aborcyjnej w drugim trymestrze. Niektóre szpitale honorują EKUZ, jednak zawsze można żądać zwrotu kosztów od NFZ po powrocie, jeśli wystąpiły wskazania medyczne do aborcji.

Aborcja Holandia

Aborcja jest w Holandii jest dostępna do ok. 20 tygodnia, jednak w drugim trymestrze jest wykonywana wyłącznie metodą chirurgiczną (D&E), co czyni ją mniej bezpieczną niż aborcja farmakologiczna w Szwecji czy UK. Wykonywana wyłącznie w specjalistycznych prywatnych klinikach, w których koszt leczenia sięga 2-3 tysięcy euro.

Przerwanie ciąży Blogposts

Dostęp do aborcji farmakologicznej to prawo człowieka

Lista leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia obejmuje tabletki poronne, misoprostol i mifepriston od 2005 roku. [1] Dostępo do podstawych leków jako część prawa do najlepszej opieki medycznej (“prawo do zdrowia”) jest mocno ugruntowanym prawem człowieka wywodzącym się z wielu porozumień międzynarodowych, takicj jak: