Jeżeli zaszłaś w niechcianą ciążę...

 

10 punktów, które pomogą Ci rozwiązać problem.

Jeżeli nie dostałaś miesiączki w oczekiwanym terminie i odbyłaś stosunek płciowy od czasu ostatniego okresu, istnieje ryzyko, że jesteś w ciąży. Są dwie metody, dzięki którym upewnisz się, czy naprawdę tak się stało. Pierwszą z nich jest test ciążowy (dostaniesz go w aptekach, drogeriach czy w supermarkecie). Możesz wykonać go samodzielnie w domu. Wystarczy, że naniesiesz odrobinę moczu na test i po kilku minutach będziesz wiedziała, czy jesteś w ciąży lub nie. Test ciążowy możesz wykonać już pierwszego dnia oczekiwanej miesiączki. Nie wykonuj testu wcześniej, bo poziom hormonów produkowanych na początku ciąży jest zbyt niski, aby wykazać poprawny wynik testu. Warto również pamiętać, że niektóre leki, np. część tabletek antydepresyjnych, mogą zmienić wynik testu. Druga opcja to jak najszybsza wizyta u ginekologa. Lekarz ma możliwość wykonania badania USG oraz badania krwi, które są dokładniejszymi metodami wykrywania ciąży. Lekarz pomoże Ci także dokładnie określić, w którym tygodniu ciąży jesteś, co jest niezmiernie ważne przy wyborze metody jej przerywania. Pamiętaj, że nawet jeśli zrobiłaś test do samodzielnego odczytu, powinnaś udać się do lekarza, aby sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli zarodek rozwija się w jajowodzie, na jajniku lub w szyjce macicy może uszkodzić naczynia krwionośne matki lub pęknąć, w obu przypadkach wywołując krwotok, który dla kobiety może mieć nawet śmiertelny skutek. Dlatego ciążę pozamaciczną przerwie sam lekarz.

Niczego się nie obawiaj, masz prawo do opieki medycznej (jeśli jesteś ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia). Jedynie osoby wykonujące aborcję lub do niej nakłaniające, w świetle polskiego prawa, popełniają przestępstwo. Kobieta, która decyduje się na przerwanie ciąży nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji prawnych. Kiedy upewnisz się, że ciąża przebiega prawidłowo, możesz bez podawania przyczyny zrezygnować z dalszych wizyt u danego lekarza i nie będziesz miała z tego powodu żadnych nieprzyjemności.

W naszym kraju, za wyjątkiem kilku sytuacji, kobieta nie ma dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji. Kiedy jesteś zdecydowana na przerwanie ciąży, masz kilka opcji do wyboru.

Pierwszą z nich jest aborcja farmakologiczna, którą możesz wykonać samodzielnie do 9. tygodnia ciąży. Jej skuteczność wynosi ponad 97%.

W celach tych używa się dwóch leków: Mifepristonu (znanego też jako tabletka aborcyjna, RU 486, Mifegyn, Mifeprex) oraz Mizoprostolu/Misoprostolu (Cytotec, Arthrotec, Oxaprost, Cyprostol, Mibetec lub Misotrol).

Druga to aborcja chirurgiczna – polegająca na usunięciu płodu przez ginekologa (w większości krajów można ją wykonać do 12 lub 14  tygodnia ciąży, w Anglii do 24 tygodnia, w Holandii do 22 tygodnia, a w niektórych stanach Ameryki Północnej nawet do 30 tygodnia). W ostatnim trymestrze używana jest zazwyczaj metoda wywołania przedwczesnego porodu.

W Polsce możesz znaleźć lekarzy, którzy świadczą usługi przerywania ciąży mimo obowiązującego prawa, ale musisz się liczyć z bardzo wysokimi kosztami zabiegu (3-5 tysięcy złotych) i nie masz pewności co do warunków, w jakich będzie się on odbywać.

Na naszej stronie znajdziesz adresy klinik w Niemczech, Holandii i Czechach, gdzie będziesz mogła dokonać aborcji. Wykonywane przez nie usługi są bezpieczniejsze i tańsze niż w Polsce.

Zastanów się nad tym dobrze, ponieważ Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są tutaj najważniejsze.

Pamiętaj! Nigdy nie staraj się przerywać ciąży poprzez:

– wsunięcie ostrych i brudnych przedmiotów do macicy;

– uderzenia w brzuch;

– stosowanie rozmaitych mieszanek ziół, które powodują zatrucie organizmu!

Aborcja farmakologiczna, omawiana na tej stronie, jest metodą tanią, prostą i dostępną bez wychodzenia z domu, a do tego BEZPIECZNĄ! Niesprawdzone sposoby przerywania ciąży nie powinny być NIGDY podejmowane z powodu bardzo wysokiego ryzyka infekcji, obfitego krwawienia, uszkodzenia organów wewnętrznych, a nawet śmierci.

Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik, który pomoże Ci przeprowadzić aborcję farmakologiczną samodzielnie.

Uważamy, że jest to najwygodniejsza i najtańsza opcja w sytuacji, w której prawo aborcyjne jest bardzo restrykcyjne.

Pamiętaj o tym, że aborcji farmakologicznej samodzielnie możesz dokonać do 9. tygodnia ciąży!

 

1. Upewnij się, że na 100% jesteś w ciąży.

Zrób test ciążowy. Najlepiej by było, gdybyś wykonała także badanie USG, które pokaże, czy ciąża rozwija się w macicy. W przypadku ciąży pozamacicznej tabletki nie działają, lecz jest ona sama w sobie zagrożeniem dla życia kobiety i powinna zostać przerwana przez lakarza.
 
Jak już zostało powiedziane wcześniej, nie obawiaj się wizyty w gabinecie lekarskim. Możesz ich potem nie kontynuować bez podawania przyczyny. Badanie USG pozwoli ustalić także czas trwania ciąży.

Jeżeli myślisz, że jesteś w ciąży dłużej niż 9 tygodni lub wykazało to badanie USG czy też badanie krwi, nie używaj mizoprostolu. Lek ten powoduje skurcze, tym silniejsze im bardziej zaawansowana jest ciąża. Po przekroczeniu 9 tygodnia skurcze są na tyle silne, że zwiększa się ryzyko powikłań. W takiej sytuacji tabletki mogą być zażyte tylko w obecności lekarza.

 
2. Bądź pewna, że decyzja o przerwaniu ciąży jest Twoją decyzją.

Nie działaj nigdy pod wpływem osób trzecich. To Twoja decyzja i nie pozwól, aby nikt wymuszał na Tobie jej zmianę (zarówno w sytuacji, kiedy chcesz przerwać ciążę jak i wtedy, kiedy chcesz ją utrzymać). Dla wielu kobiet decyzja o aborcji nie należy do łatwych. Jeśli nie znasz zaufanych lekarzy, z którymi mogłabyś przedyskutować opisywany tu sposób postępowania lub inne stosowane metody przerywania ciąży, radzimy, abyś porozmawiała o tym z bliską osobą. W internecie możesz znaleźć fora dyskusyjne, na których spotkasz zaufane osoby, które udzielą ci potrzebnych informacji i wsparcia. Możesz także napisać o swoich wątpliwościach na adres kontaktowy Women on Web. Dzięki oferowanej przez nie pomocy emailowowej, działająca pod nadzorem lekarza, otrzymasz wszelkie informacje i wsparcie ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ). Pamiętaj, że nieznajmość języka angielskiego nie stanowi żadnego problemu - wiadomości kierowane do WoW można pisać w języku polskim. Kiedy będziesz pewna, że chcesz dokonać aborcji to wydrukuj sobie ten przewodnik i postępuj zgodnie ze wszystkimi punktami. Najlepiej przedyskutować to raz jeszcze z zaufaną osobą i poprosić kogoś by wspierał Ciebie podczas przeprowadzania zabiegu.

 

3. Jestem zdecydowana. Skąd wziąć tabletki?

Pierwsza kwestia to zdobycie tabletek. Masz dwie opcje:

1) odwiedź stronę www.womenonweb.org, gdzie możesz dowiedzieć się jak otrzymać Mifepriston i Mizoprostol. Jest to internetowy serwis medyczny, który połączy cię z lekarzem i zapewni ci wszystkie informacje dotyczące przeprowadzenia aborcji za pomocą tych dwóch substancji (jakie środki ostrożności należy zachować, jak działa lek, jaka jest najskuteczniejsza dawka, czego kobieta może się spodziewać w trakcie zabiegu i po nim oraz jakie komplikacje mogą się pojawić). Mifepriston i Mizoprostol można także kupić na czarnym rynku ale zazwyczaj jest on wtedy dużo droższy, możesz zapłacić za nie nawet 1200 zł. Zamawiając tabletki przez stronę Women on Web, masz pewność, że dostaniesz odpowiednie środki w odpowiedniej ilości, Koszt zamówienia, razem z opłatą za wysyłkę, wynosi 90 euro – jest to darowizna na działalność strony internetowej i pomoc online. Jeśli jesteś zdecydowana na zabieg, ale zła sytuacja finansowa uniemożliwia ci zakup tabletek nie rezygnuj, napisz do WoW o swoim położeniu. Pamiętaj, że osoby z WoW będą się z tobą porozumiewały w języku polskim.

2) Możesz kupić tabletki zawierające Mizoprostol, który w Polsce zarejestrowany jest pod nazwą handlową Cytotec lub Arthrotec (oba są dostępne na receptę, ale mniej prawdopodobne, że będzie ona wymagana na Arthrotec). Zdarza się też, że opisywane leki są sprzedawane spod lady bez recepty.

Cytotec jest lekiem stosowanym przy chorobach żołądka. Arthrotec podaje się w przypadku bólu stawów i zawiera on także silny środek przeciwbólowy Diklofenak.

Powinnaś zakupić co najmniej 12 tabletek zawierających po 200 mcg mizoprostolu. Sprawdź zawartość mizoprostolu w mikrogramach na opakowaniu. Jeśli tabletki nie zawierają 200 mikrogramów, przelicz ile tabletek potrzebujesz, aby zażyć taką samą dawkę mizoprostolu.

Kupując te środki w aptece możesz powołać się na wymienione schorzenia lub powiedzieć, że potrzebujesz leku dla chorej na reumatyzm babci, która z bólu nie może się poruszać, a wizyta u lekarza jest tak odległa w czasie, że nie masz możliwości szybkiego zdobycia recepty.

Jeśli masz trudności z nabyciem tych środków w aptece, idź do innej lub poproś bliskiego Ci mężczyznę – być może jemu łatwiej będzie kupić te środki. W razie problemów zwróć się do lekarza z prośbą o wydanie recepty. Przeważnie środki te łatwiej jest dostać w małych prywatnych aptekach niż w tych należących do sieci.

Czasami Cytotec można też dostać na czarnym rynku. Jednak nie polecamy tej opcji, ponieważ możesz stać się ofiarą oszustów.

UWAGA! W internecie można znaleźć wiele stron z ofertami tabletek służących do przerywania ciąży. Znaczna większość z nich to witaminy lub aspiryna. Nie daj się nabrać oszustom!
 

4. Mam tabletki. Co dalej?

Jeżeli korzystasz z pomocy Women on Web, to zostaną Ci udzielone dokładne instrukcje dotyczące ich skutecznego i bezpiecznego zażycia. E-mailowe biuro pomocy Women on Web, pracujące pod nadzorem lekarza, udzieli Ci informacji i wsparcia, a także przeprowadzi Cię przez cały proces przerywania ciąży. Pomoc możesz uzyskać 7 dni w tygodniu od rana do godz. 24, pisząc na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Jeśli wybrałaś drugą opcję i kupiłaś tabletki w Polsce, to najpierw przeczytaj informacje dotyczące skutków działania mizoprostolu, ewentualnych powikłań i sposobów radzenia sobie z nimi.

5. Jak działa Mizoprostol i przeciwskazania w stosowaniu

Mizoprostol powoduje skurcze macicy, a w rezultacie wydalenie z niej tkanki ciążowej. Skurcze wywołane prze Mizoprostol mogą być bardzo bolesne. Może on również spowodować krwawienia, biegunki, nudności, wymioty. W przypadku krwotoku konieczna jest opieka lekarska. Prawdopodobieństwo, że zastosowanie mizoprostolu doprowadzi do poronienia wynosi około 90%.
Przebieg aborcji z zastosowaniem mizoprostolu przypomina przebieg samoistnego poronienia.

Ryzyko powikłań związanych z wywołaniem poronienia przy użyciu mizoprostolu jest podobne do ryzyka, jakie niesie ze sobą samoistne poronienie. Postępowanie w przypadku powikłań jest takie same jak w przypadku samoistnego poronienia.

Pamietaj, że jeśli proces przebiega nieprawidłowo, w każdej chwili możesz zgłosić się do lekarza. Lekarz nie będzie w stanie stwierdzić, czy ma do czynienia z poronieniem wywołanym przez użycie mizoprostolu. Nie bój się prosić o pomoc! Poronienia samoistne występują bardzo często i lekarze są do nich przyzwyczajeni, w szpitalu zostanie udzielona ci fachowa pomoc.

Niezwykle ważnym jest, abyś nie była sama w czasie zabiegu. Powinnaś powiadomić o swoich planach bliską osobę. Kiedy zacznie się krwawienie, osoba ta powinna zostać z Tobą, żeby w razie komplikacji udzielić Ci pomocy.

Mizoprostol powinien być stosowany jedynie w miejscu, z którego w przeciągu maksymalnie jednej godziny można dostać się do najbliższego szpitala. W razie komplikacji będziesz mogła szybko uzyskać profesjonalną pomoc medyczną. Mizoprostol może być zastosowany wyłącznie u kobiety zdrowej. W przypadku większości chorób nie ma przeciwskazań do użycia mizoprostolu. Jednak w związku z silnym krwawieniem niektóre poważne choroby, np. bardzo silna anemia, mogą spowodować powikłania.

Nie zażywaj alkoholu lub narkotyków podczas przeprowadzania zabiegu!!!

Mizoprostol nie powinien być stosowany bez stałej opieki lekarskiej jeśli ciąża trwa dłużej niż 9 tygodni. Natomiast w przypadku ciąży pozamacicznej konieczny jest zabieg przeprowadzany przez lekarza. Ginekolodzy mają obowiązek pomóc kobiecie z ciążą pozamaciczną, nawet w krajach gdzie aborcja jest nielegalna.

Mizoprostol nie powinien być stosowany, jeśli kobieta ma założoną wkładkę domaciczną (tzw. spiralę).

Zachowaj szczególne środki ostrożności jeśli istnieje podejrzenie alergii na ten środek lub jakikolwiek inny lek z grupy prostaglandyn.

6. Zapoznałam się z informacjami na temat działania mizoprostolu. Jak stosować te tabletki?

Stosuj się dokładnie do poniższych instrukcji, ponieważ niewłaściwe użycie poniższych leków może być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Do przeprowadzenia aborcji za pomocą Mizoprostolu (Cytotecu i Arthrotecu) będziesz potrzebowała 12 tabletek.

Do wywołania poronienia na początku będą potrzebne 4 tabletki po 200 mikrogramów mizoprostolu, razem 800 mcg, które powinnaś włożyć pod język i trzymać aż do rozpuszczenia (co najmniej pół godziny). Nie połykaj tych tabletek! Pozostałości tabletek można połknąć dopiero pół godziny po włożeniu tabletek pod język.

Po upływie 3 godzin zażyj następne 4 tabletki mizoprostolu i postępuj tak samo jak na początku.

Po kolejnych 3 godzinach przyjmij trzecią dawkę - kolejne 4 tabletki pod język.

Skurcze wywołane mizoprostolem mogą być bardzo silne, radzimy zaopatrzyć się w mocne tabletki przeciwbólowe. Mogą to być leki na bazie paracetamolu lub tabletki z grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Arthrotec zawiera już lek z grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych, w przypadku użycia tego środka zaleca się więc paracetamol.

7. Jestem w trakcie przeprowadzania aborcji. Co się teraz dzieje w moim organizmie?

Po pierwszej dawce mizoprostolu powinnaś spodziewać się krwawienia i skurczów.

Krwawienie występuje przeważnie w przeciągu 4 godzin po zażyciu środka, może jednak zacząć się później. Krwawienie jest pierwszym znakiem, że zaczęło się poronienie. Jeśli poronienie trwa, to bóle i skurcze nasilają się. Krwawienie jest przeważnie bardziej obfite i bardziej bolesne niż miesiączka, mogą też występować skrzepy. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej obfite jest krwawienie, a skurcze silniejsze. Jeśli poronienie zakończyło się i jest całkowite, krwawienie i skurcze ustępują. W zależności od zaawansowania ciąży, tkanka ciążowa może być widoczna lub nie. Na przykład, przy ciąży sześciotygodniowej tkanka nie będzie widoczna. W dziewiątym tygodniu tkanka może być widoczna.

8. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania mizoprostolu? Czego mogę się spodziewać? Czy mogę w razie czego udać się do lekarza?

Najczęstszym skutkiem ubocznym są mdłości, wymioty i biegunka. Czasami występuje gorączka i dreszcze. Możesz spodziewać się także silnego bólu oraz duszności.

Kiedy zwrócić się do lekarza lub iść do szpitala?

Kiedy silne krwawienie utrzymuje się przez kilka godzin. Silne krwawienie to takie, które trwa dłużej niż 2-3 godziny z rzędu i powoduje zużycie w ciągu godziny więcej niż 2-3 podpasek typu "maxi". Sygnałem, że nastąpiła nadmierna utrata krwi może być również poczucie osłabienia i zawroty głowy. Jeśli silne krwawienie nie ustępuje po upływie 2-3 godzin, może to oznaczać, iż nastąpiło jedynie częściowe poronienie. W takim przypadku konieczne jest wyłyżeczkowanie jamy macicy lub zażycie dodatkowej dawki mizoprostolu. W tym celu powinnaś udać się po pomoc do najbliższego szpitala lub lekarza.

Przypominamy, że nie musisz się obawiać wizyty u lekarza. Lekarz w szpitalu nie jest w stanie stwierdzić, czy nastąpiło naturalne poronienie czy też było ono sztucznie wywołane za pomocą środków medycznych. Nie masz obowiązku informowania lekarza, iż poronienie wywołane zostało w sposób sztuczny. Lekarze mają za to obowiązek udzielenia ci pomocy niezależnie od przyczyny poronienia.

Co zrobić, jeśli wciąż utrzymuje się gorączka?

Normalnym skutkiem ubocznym działania mizoprostolu są dreszcze i podwyższona temperatura ciała. Jeśli jednak temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez więcej niż 24 godziny lub gdy temperatura przekracza 39 stopni Celsjusza, skontaktuj się z lekarzem. Wysoka temperatura może być objawem zakażenia, które powinno być leczone.

9. Co zrobić, kiedy podejrzewam, że zabieg mógł się nie udać?

Istnieje ryzyko, iż próba przerwania ciąży przy użyciu mizoprostolu zakończy się niepowodzeniem.

Zabieg nie powiódł się, jeśli krwawienie nie wystąpiło lub gdy wystąpiło krwawienie, ale ciąża nadal trwa.

Jeśli aborcja nie spowodowała całkowitego przerwania ciąży i jeśli żaden lekarz nie chce Ci pomóc, pozostającymi możliwościami są wyjazd do kraju, gdzie aborcja jest legalna, lub przerwanie ciąży w podziemu aborcyjnym.

Jeśli poronienie nie nastąpiło, występuje nieznaczne ryzyko, że w wyniku skurczów macicy rozwijający się płód doznał uszkodzenia kończyn lub układu nerwowego. Może to być uznane przez lekarzy za przesłankę przemawiającą za przeprowadzeniem prawnie dopuszczalnej aborcji.

10. Wszystko się udało. Co mam teraz robić?

Pamiętaj o tym aby po dokonaniu zabiegu udać się do lekarza, tylko w tedy będziesz mogła być pewna, że wszystko przebiegło pomyślnie i Twojemu zdrowiu nic nie zgraża.

Ponad to nie pozwól, by ktoś wzbudził w Tobie wyrzuty sumienia. Podjęłaś tą decyzję świadomie i nie jesteś jedyną kobietą, która to zrobiła. Życie jest bardzo skomplikowane i nie wszystkie decyzje są łatwe. Dokonujemy różnych wyborów i mamy do nich pełne prawo. Postaraj się teraz maksymalnie zrelaksować, dbaj o siebie, otaczaj tym, co lubisz i ludźmi, z którymi się doskonale czujesz.

 


 

Większość powyższych informacji, pochodzi ze strony www.womenonweb.org

Women on Web używa Internetu, aby pomóc kobietom w niechcianej ciąży, zapewniając dostęp do bezpiecznych usług aborcyjnych przy pomocy tabletki aborcyjnej. Strona womenonweb.org działa pod nadzorem lekarza.